Corocznie wiele podmiotów jest zobowiązanych do złożenia rocznego sprawozdania do Marszałka Województwa. Poniżej dowiesz się kto musi złożyć sprawozdanie i jak to zrobić.
Z dniem 23 stycznia 2020 roku, została opublikowana Ustawa o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 150), która wprowadza możliwość składania corocznych sprawozdań odpadowych do Marszałka Województwa w nowym terminie.
Kogo dotyczy?
Art. 73. [Obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi].
1. Roczne sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi sporządzają:
1) wprowadzający opakowania oraz eksportujący opakowania, o którym mowa w ustawie z dnia
13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;
2) wprowadzający produkty w opakowaniach, eksportujący i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, o którym mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;
2a) przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi;
3) wprowadzający na terytorium kraju produkty, o których mowa w ustawie z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej;
4) wprowadzający pojazdy, o którym mowa w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji;
5) wprowadzający sprzęt lub autoryzowany przedstawiciel;
6) wprowadzający baterie lub akumulatory, o którym mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.
Art. 74a. [Roczne sprawozdania sporządzane przez organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego].
Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o której mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, jest obowiązana do sporządzania rocznego sprawozdania.
Art. 75. [Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami].
Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
Jak złożyć sprawozdanie?
Sprawozdania za 2019 rok składasz do Marszałka Województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, wprowadzania na rynek, zbierania lub przetwarzanie odpadów, poprzez indywidualne konto w systemie BDO.
Z uwagi na prowadzenie prac dążących do przygotowania modułu sprawozdawczości w BDO, sprawozdania za rok 2019 składasz do 30 czerwca 2020 roku.
Ustawa NIE przesunęła terminów:
– wnioskowania o zwolnienie w formie pomocy de minimis m.in. w zakresie wprowadzania na:
a) rynek produktów w opakowaniach/ baterii i akumulatorów – termin złożenia wniosku 15 marca,
b) kampanii edukacyjnych w ramach wprowadzania na rynek sprzętów elektrycznych i elektronicznych – termin złożenia wniosku – 31 stycznia,
– wnoszenia opłat:
a) z tytułu opłat produktowych (za opakowania, produkty – opony i oleje, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny),
b) kampanii edukacyjnych (za opakowania, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny),
c) opłaty recyklingowej (za reklamówki z tworzyw sztucznych),
d) opłaty depozytowej,
– składania sprawozdań niezwiązanych z systemem BDO:
a) wykazy opłat środowiskowych – termin złożenia wniosku 30 marca,
b) raporty do KOBiZE – termin złożenia wniosku 28 luty,
c) Bazy Danych Sprawozdań (dot. czynników chłodniczych) – termin złożenia wniosku 28 luty,
d) w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych – termin złożenia wniosku co kwartał ( I kw. – 30 kwiecień, II kw. – 31 lipiec, III kw. – 31 październik, IV kw. – 31 styczeń).
Co to jest BDO?
Internetowa, ogólnokrajowa Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, która ma umożliwić sprawne zarządzenie i kontrolę systemu gospodarki odpadami w Polsce. W rejestrze będą gromadzone informacje o podmiotach, które wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami.
Będzie on służył nie tylko organom administracji państwowej czy inspekcji ochrony środowiska, ale również przedsiębiorcom.
W przypadku przedsiębiorców transportujących odpady, po uzyskaniu wpisu, nie będzie już konieczności uzyskania zezwolenia na transport odpadów.
Chcesz być na bieżąco z innymi informacjami dotyczącymi ochrony środowiska?
Śledź naszą stronę www.wiso.pl oraz profil na Facebook